Herhangi bir e-ticaret sitesinde alışveriş yapmak istediğinizde örneğin bir elektronik ürün almak istediğinizde yapmanız gereken tek şey özellikleri karşılaştırmak, yorumlara ve fiyatlandırmasına bakıp karar vermektir. Fakat moda sektöründe işler maalesef bu kadar kolay olmuyor. Çünkü herkesin aklında ki en büyük soru olan “Acaba Üzerimde Nasıl Durur” cevapsız kalıyor. 3 boyutlu vücut tarama bu sorulara cevap verebilir mi?

Bu sorunun cevapsız kalması, moda sektöründe iade oranlarının aşırı yüksek olmasına, bu nedenle oluşan kargo ve işleme masraflarının büyük maliyetlere ulaşmasına sebep oluyor. Geçtiğimiz dönemde bu maliyetleri hesaba katmayan birçok moda temelli e-ticaret firmasının iflasına şahit olduk. Teknoloji ise uzun bir süredir bu sorunun üstesinden gelmeye çalışıyor. Bu yazıda moda da e-ticaretin geleceğini şekillendirebilecek farklı teknolojilere bir bakış atacağız

İki Temel Sıkışma Noktası

3 boyutlu tasarım programları bir süredir hayatımızda yer alıyor. Hatta üst düzey tasarım programlarında tasarlanan kıyafetin insan üzerinde nasıl duracağı, nasıl salınacağını görmek de mümkün. Kısacası bu teknolojiye zaten sahibiz. Peki o zaman, bugünkü sıkışmanın temelinde hangi etkenler yer alıyor. Bu soruya iki kısımda cevap vermek gerek. Birincisi moda firması diğeri müşteri üzerinden. Bu yazının temel konusu daha çok müşteri temelindeki problemlere yönelik olduğundan üretici bölümünü kısa geçip bir sonraki yazıya bırakacağız

Moda Üreticisinin Dijital Dönüşüme Ayak Uyduramaması

Moda sektörü, son dönemde bilgisayarlı tasarım konusunda hayli mesafe kaydetti. Fakat firmaların kullandığı temel yapı üretime yönelik, satışa değil. Satışta bu tip sistemlerin kullanılması ise bitmiş ürünün tepeden tırnağa yeniden ölçümlenmesini gerektiriyor. Tasarım anında kullanılan 3 boyutlu modellemenin üretim sonrasında mükemmel ölçümlemelerle yeniden yapılması ise sistemin kilit noktası. Neredeyse hiçbir moda firması henüz bu kapasiteye sahip değil.

Bu tip teknolojiler ise artık ulaşılamayacak konumda değiller. Peki problem nerde diye soracak olursanız, dijital dönüşümün halen firmaların temel stratejik öğesi haline gelememesi diyebiliriz

Son Kullanıcının Fiziki Ölçümlemesi: 3 boyutlu vücut tarama

Bu yazının temel konusunu ise son kullanıcının ölçümlenmesi yani 3 boyutlu vücut tarama oluşturuyor. Günümüz teknolojisi görüntüden mükemmel bir şekilde vücut ölçüsünü çıkarabilir. Fakat veri güvenliği konusunda daha önce yaşanmış problemler ister evde ister mağazada bir soyunma odasında insanların ölçümlenmek amacıyla dahi olsa bir kameranın karşısına çıplak olarak çıkmalarının önünde ki en büyük engel.

  • Bu konuda ki en basit çözüm klasik form doldurma tekniği. Son kullanıcının kendisini ölçmesi ve topladığı bilgileri formda ki gerekli noktalara girmesi olarak basitçe anlatılacak bu teknik en maliyet etkin ve hızlı çözüm. Elbette kişinin ölçüleri doğru alması veya bunu bir yardımla yapması son derece önemli.
  • Bir diğer çözüm yöntemi ise daha önce alınmış ürünlerden yola çıkmak olarak tanımlanabilir. Son kullanıcının daha önce aldığı ve yine son kullanıcı tarafından tam üstüne göre olduğu geri bildirimi alınmış ürünler üzerinden hareket etme olarak basitçe açıklanabilecek bu yaklaşımda, daha önce alınan ürün ölçüleri ile alınmak istenen ürünler karşılaştırılarak sunulur.
  • Gelişmeye devam eden teknolojiler, akıllı telefonlar üzerinden çekilen fotoğraflar ile fiziki görünümünüzü tahmin edebiliyorlar. Buradaki yapay zekâ algoritmalarının doğru çalışabilmesi için daha dar kıyafetlerin tercih edilmesi gerekiyor elbette. Bu tip sistemler, fotoğraflarınıza dayanarak tahmin ettikleri fiziki görünümünüzü bir avatar haline getiriyor. Giymek istediğiniz kıyafetleri bu avatar üzerinde size sunuyorlar
  • En üstün çözüm ise, anlık olarak kıyafeti kullanıcı üzerinde gösteren canlı sistemler. Bu sistemler henüz evlerde ki bilgisayarlarda kullanılabilecek seviyeye indirgenmediler. Amazon bunu yapabilen bir aynanın patentini yeni aldı. Bu tip teknolojiler öncelikle mağazalarda görünecek olsa da hızlı bir biçimde evlere hatta cep telefonlarına kadar gelecektir. Çok da uzak olmayan bir gelecekten söz ediyor olabiliriz.

Son Söz

Moda ürünleri satın alma davranışında, e-ticaretin gelişiminin önündeki en büyük engel, ürünün denenmek istenmesi. Bu talep de fiziki mağazalar ile e-ticaret mağazalarının uzunca bir süre birlikte var olacaklarını gösteriyor elbette. Bununla birlikte yakın dönemde, 3 boyutlu vücut tarama, farklı uygulamalar ve akıllı telefonlar, bilgisayarlar veya AR/VR cihazları ile, satın alınmak istenen ürünü önce avatarlarınız üzerinde sonra direkt bizim üzerimizde göstermeye başlayacak.

Dijital gelecek yakın ve hızla geliyor siz hazır mısınız?