Bir önceki yazıda dijitalleşmemek size neleri kaybettirir diye konuşmuştuk ( https://www.elbeglobal.com/2019/11/27/dijital-devrim-turk-tekstili ). Gelin bu sefer dijital dönüşüm faydaları nelerdir, bize ne kazandırır onlardan bahsedelim.

Dijitalleşme farklı seviyelerde karşımıza çıkabilir. O nedenle temel ayrımlar yaparak başlayalım. Bazı firmaların dijital dönüşümü tam olarak gerçekleştirdiğini bazılarının dijital dönüşüme hiç girmemiş olacağını düşünebiliriz. Bu iki uç noktanın arasında da elbette dijital dönüşüm için adımlar atmış firmalarda var.

Firmaların dijitalizasyon konusunda ki seviyelendirmelerini Leading Digital kitabında (Leading Digital link) özetleyen Harvard Business School öğretim üyeleri, 4 farklı dijitalleşme seviyesi belirtirler. Bunlar;

  1. Dijital Ustalar: Bu firmalar, dijital teknolojilerin kullanımı, bu teknolojilere uyum ve dijital dönüşüm projelerine liderlik gibi vasıflarda üst seviyede firmalardır
  2. Dijital modayı takip edenler: Bu firmalar, gelen her yeni dijital fikri sahiplenmeye çalışırlar. Fakat eksik olan bu dijital gelişmelerin tek bir stratejiye yönelik olarak tümleştirilememesidir.
  3. Muhafazakârlar: Bu firmalar, her dijitalleşme çalışmasını maksimum faydayı sağlayacak şekilde sistemlerine entegre ederler. Fakat bunu yaparken yeni teknolojileri takip etmekte yavaştırlar. Aynı zamanda dijital teknolojiler ile yeni iş modelleri geliştirmekte zayıftırlar.
  4. Dijitalleşemeyenler: Bu firmalar, tüm dijitalleşme çabalarının dışındadırlar. Çok basit ERP ve muhasebesel kullanımlar hariç yeni teknolojileri benimsemez. İnsan ve para kaynaklarını buraya ayırmazlar.

Elinizden geldiğince dürüstçe firmanızın bu kategorilerden hangisine denk geldiğini görebilirsiniz. Bu çalışmayı yaparken ne firmanızı göklere çıkarmaya ne de yere gömmeye çalışın.

Ne Kazanacaksınız

Lafı fazla dolandırmadan rakamlara girecek olursak. Dijital Ustalar ile Dijitalleşemeyenler arasında ki farkları belirleyebilmek için birçok farklı performans kriteri kullanılabilir. Örneğin belirli zaman aralıklarında firmanın çalışan sayısı başına üretilen ciro miktarı, ya da kâr oranlarındaki değişim gibi.

En üst firma tipi olan Dijital Ustalar Dijitalleşemeyenler arasında ki Ciro performans göstergeleri arasında ki fark ortalama %9. Yani Dijital Ustalar her sene dijitalleşemeyenlerden %9 daha fazla ciro artışına sahip. Bu oran dijitalleşmede daha alt seviyede olan firmalar ile dijitalleşmeyenler arasında %6 gibi bir rakama denk geliyor.

Esas farklılık ise kârlılık rakamlarında ortaya çıkıyor. Dijital Ustaların Dijitalleşemeyenlerden %26 daha kârlı olduğu, ölçülmüş. Kısacası Dijital Dönüşüm projelerine önem veren ve bunu belirli bir strateji ve liderlik çerçevesinde yapan firmalar hem %9’ a kadar daha fazla ciro elde ediyorlar hem de bunu yaparken %26 daha fazla kâr ediyorlar.

Rakamlarında gösterdiği gibi, dijital dönüşümde attığınız en ufak adım dahi size karşılığını veriyor. İşinizin geleceğine doğru, devamlı olarak gelişmenizi ve ilerlemenizi sağlıyor. İşinizi, en başından, yeniden düşünmenizi, aksayan yönleri görerek verimliliğinizi artırmanızı ve bu sayede cironuzu ve kârlılığınızı artırmanızı sağlıyor.

Neden Dijitalleşemiyoruz

Dijital dönüşüm sadece bilişim sektörü veya yeni ortaya çıkan startup ekosistemi ile alakalı değildir. Her sektörün buna ihtiyacı var fakat tekstil özelinde de Türkiye’de önemli sorunlar var. Bu kadar açık avantajlara ve gelişim fırsatlarına rağmen dijitalleşmenin önünde halen bariyerlerin olması esas problemimiz. Bu bariyerlerin arasında

  • Maddi Sorunlar
  • Kültür Sorunları
  • Çalışanların seviyeleri zikredilebilir.

Son Söz

Dijital dönüşümü başaran firmalar, geçen her gün, daha fazla ciro ve daha fazla kârla arayı açarken sektör firmalarının geride kalması kapanamaz farklara sebep olabilir. Tekstil sektörünün düşük maliyete odaklı yapısından, dijitalizasyon ile verimliliğe dayalı bir yapıya doğru evrilmesi temel bir zorunluluk olarak ortaya çıkmış durumda. Dijital dönüşüm faydaları bu kadar net görülebilirken elbette bu fırsatları değerlendiren firmalar var. Bir sonra ki yazıda tekstilde dijital dönüşüm ile başarılı olmuş firmalara göz atacağız. Görüşmek üzere